Just Dance til Nintendo Wii
02/03 2010 19:16
Af: Sarah Kamstrup Andersen og Bjarne Haaning Andersen
Just Dance
Intro
Generelt er computer og konsolspil actionprægede. Her har vi fundet et spil, som er et rigtigt tøse-hit. Med Just Dance er det svært at stå stille, når musikken og rytmerne buldrer løs.
Beskrivelse
I Just Dance kan fire deltagere konkurrereved at følge dansetrin og bevægelser vist af danseren på skærmen. Med remote’n i den ene hånd og nunchuk’en i den anden gælder det bare om at følge med. Elektronikken registrerer dine bevægelser og du får point ud fra OK’er og Great’er. Hvis du ”taber” et move får du en miss. Til sidst bliver pointene vist og vinderen fundet.
Musikudvalget med 32 hits spænder over alt fra Elvis til Britney Spears og fra rap til rock.
Aldersmærkning
PEGI-mærkningen på spillet er 3+. Det betyder ikke, at det kan spilles af en 3-årig, men blot at der ikke er skræmmende effekter i spillet, der er værre end at en treårig kan klare at se på.
I tilfældet med Just Dance vil jeg sige, at man skal være en motorisk dygtig 3-årig for at være med.
Opbygning
Spillet kan spilles ved selv at vælge musiknummer eller udfordringer. En lille detalje er at hver deltager selv kan vælge sin lille ikonfigur. *
Der er mulighed for at hoppe fra og til mellem musiknumrene, som man har lyst til. Hvis du ikke har været med fra begyndelsen griber man en ledig remote og trykker A+B, så er du med.
Grafik og lyd
Animationen er ok og meget disco-like. Musiknumrene er kendte og kvaliteten god – vi kører lyden direkte ud via anlægget og på højttalerne.
Styrker og svagheder
Tilgangen til spillet er nem og enkel - i med skiven og start spillet. Generelt har vi let ved at leve os ind i spillet. Det betyder, at også tilskuere får en oplevelse. I weekenden havde vi gæster og alle fire remote’r var i gang det meste af dagen – af både børn og voksne. Det blev kommenteret med tilråb og velmendte anvisninger, når danserne var på gulvet.
Vi spillede spillet via projector og gode højttalere. Det giver en god oplevelse, når man bruger en hvid væg og får et billede på 2x3 meter.
Vi forældre fik også lige skruet tiden tilbage til vores ungdommelige diskoteksbesøg med nogle af musiknumrene.
Skal der nævnes noget til ønskelisten vil det være, at der godt kan være flere musiknumre med. I løbet af en eftermiddag kommer man mange igennem og begynder at genkende dansetrinnene.
Vi anbefaler, at man anskaffer en trådløs nunchuk. Ledningen på godt ½ m på den orginale Nintendo nunchuk passer ok til børnene, men vi voksne oplevede flere gange at få ledningen i hovedet eller at vi ikke kunne følge armbevægelserne.
Systemkrav
- Wii, remote med nunchuk til hver deltager, gode højttalere, en stor skærm og god plads omkring.
Være særligt opmærksom på, at ikke alle trådløse nunchuk er kompatible med en Wii-remote med MotionPlus. Det kræver lige lidt benarbejde at finde én, der er kompatibel. Vi har valgt én fra Coolgear.
Forhandler
Vi har købt spillet på tilbud i Bilka til 200 kr. Priserne på internet ligger omkring det samme – vi har ikke set det billigere.
Tilbehøret i form af den trådløse nunchuk er fundet på www.wupti.com til 180 kr. inkl forsendelse.
Konklusion
Det sjovt og underholdende spil – det kræver både opmærksomhed, koncentration og koordinationsevne. Vi glæder os atter en gang over bevægelsesaspektet i Wii-verdenen.
Dans til rytmen af dine yndlingshits. Alle kan være med - det er let og hurtigt at lære, hvordan man skal gøre.
God underholdning der kan anbefales til andre. – Man kan snyde og behøver ikke bevæge benene, men det er svært at stå stille.